برگزاری نشست مجازی استادان اعزامی زبان و ادبیات فارسی به دانشگاه¬های خارج از کشور

در روز چهارشنبه 24 اردیبهشت­ ماه 1399( برابر با 13 می 2020) ، نشستی مجازی با هماهنگی وزارت عتف ، با حضور آقای دکتر سالارآملی، قائم مقام محترم وزیر علوم، با ریاست آقای دکتر باقری، معاون اجرایی گسترش زبان فارسی و ایران­شناسی در دانشگاه­ های خارج از کشور، برگزار شد. در این نشست مجازی استادان اعزامی به کشورهای مختلف از کشورهای شرق آسیا مانند چین گرفته تا کشورهای اروپایی و شبه قاره حضور داشتند و به بیان گزارش فعالیت­ های خود در دانشگاه­ های محل اعزام وهمچنین، بیان مشکلات و موانع گسترش زبان فارسی پرداختند. آقای دکتر قبول، مدیر همکاری­های علمی ـ بین ­المللی دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این نشست به ایراد سخنان خود پرداختند و بحث اعزام اساتید جوان را به کشورهای سوریه ، لبنان ، عراق و موریتانی توسط دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری وزارت علوم، مطرح کردند ؛ ایشان معیارها و شاخصه­ های انتخاب استادان جوان اعزامی را تخصص در آموزش زبان فارسی و ادبیات فارسی ، تسلط بر زبان دوم و سوابق علمی ـ پژوهشی درخشان برشمردند. همچنین، ایشان اضافه کردند که دانشگاه فردوسی مشهد پذیرای استادان و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی ، در دوره­ های دانش­ افزایی این دانشگاه است و هزینه ­های آنها از فرودگاه تا فرودگاه ، بر عهده دانشگاه فردوسی خواهد بود. همچنین ایشان به برگزاری موفق برنامه­ های فرهنگی و ایران­شناسی توسط استادن جوان در دانشگاه­ ها و کشورهای محل اعزام خود اشاره کردند.

جناب دکتر سالار آملی نیز در سخنان خود از اعزام اساتید جوان به کشورهای سوریه ، لبنان، عراق و موریتانی ابراز خوشنودی نمودند و از زحمات این استادان با توجه به شرایط دشوار و خاص امنیتی و معیشتی،تشکر کردند و برای ایشان آرزوی توفیق و بهروزی کردند.

شایان یادآوری است که استادان اعزامی دانشگاه فردوسی مشهد نیز به کشورهای سوریه ، لبنان و موریتانی،خانم ­ها دکتر سنگی، محمدزاده ، حامدی­شیروان ، خالقی­ زاده و غزالی ­پور و آقای دکتر رودمعجنی هر کدام به بیان دست­اوردها و خدمات خود در دانشگاه و شهر محل خدمت­شان پرداختند و همچنین، مشکلات و سختی­ هایی را که متحمل شده بودند ، مطرح کردند.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

2100 فارسی آموختگان
61 مدرسان جاری
218000 ساعت تدريس تئوري و عملي
38 كشورهاي پذيرش شده